Rzeki

Rzeka Gwda

gwda1rgRzeka Gwda o długości 145 km, najdłuższy prawobrzeżny dopływ Noteci, wypływa z jeziora Studnica na wysokości 139,4 m n.p.m. Płynąc na południe, uchodzi do rzeki Noteci w miejscowości Ujście na poziomie 46 m n.p.m. Spośród rzek Pomorza Zachodniego posiada największe dorzecze o powierzchni 4943 km2 . Posiada liczne dopływy zasilające Gwdę swymi wodami . Należą do nich: Nizica, Dołga, Czernica, Szczyra, Debrzynka, Płytnica , Rurzyca , Piława i Głomnia . Rzeka Gwda w dużej części została zasiedlona przez Bobry. Jest to dużym urozmaiceniem i jest co obserwować podczas połowów.

Rzeka posiada ogromną różnorodność krajobrazu i przyrody , pola i łąki równiny sandrowej, dalej bór sosnowy z wznoszącymi się nad wodą zalesionymi wzgórzami, często fantazyjne kształty linii brzegowej, natkniemy się też na liczne odnogi rzeczne. Towarzysząca rzece strefa lasów nazywana jest Puszczą nad Gwdą. Można tu spotkać dziki, sarny i jelenie. Występują tu również głuszce, żurawie i czaple.

Atrakcją dla miłośników militariów jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej, tzw. Wału Pomorskiego, która przebiegała wzdłuż Gwdy. Dla zainteresowanych zabytkami techniki ciekawostką będzie zbudowany na początku XX wieku zespół elektrowni wodnych. Gwda jest atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Jest to szlak dość długi, malowniczy i urozmaicony.

Rzeka Gwda prawie na całym odcinku zliczana jest do rzek nizinnych , za wyjątkiem odcinka od jazu na wysokości miejscowości Tarnówka,do mostu drogowego w miejscowości Krępsko , zaliczana jest do rzek typu górskiego. Rybostan to:Płoć , Lin , Karp , Leszcz , Szczupak , Okoń , Brzana i inne drobne gatunki .Na odcinku górskim ponadto jest Głowacica , Lipień , Pstrąg , Kleń i parę innych gatunków.


Rzeka Rurzyca

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJeziora doliny rzeki Rurzycy to unikalny w powiecie pilskim i jeden z nielicznych w kraju ciąg przepięknych polodowcowych zbiorników rynnowych, połączonych ze sobą krótkimi odcinkami rzeki – łączna jej długość wynosi około 25 km. Otoczenie jezior w dość mocno pofałdowanym terenie stanowią głównie zwarte kompleksy leśne.

W dolinie Rurzycy licznie występują bijące czystą wodą źródełka, mszary i bagniska. Szczególną osobliwością jest 12 różnej wielkości torfowisk, w większości typu niskiego, w których nadal przebiegają procesy torfotwórcze. Na uwagę zasługuje ponadto nagromadzenie różnych rzadkich gatunków roślin. Botanicy wyróżnili tu 69 gatunków grzybów, 47 wątrobowców, 144 mszaków, 21 paprotników i 450 roślin nasiennych.

23 gatunki rosnących tu roślin objętych jest ścisłą ochroną.Są to m.in. widłaki, wawrzynek wilcze łyko, bluszcz pospolity, bagno zwyczajne, zimoziół północny, rosiczka okrągłolistna, storczyk krwisty i szerokolistny oraz listera jajowata. Jeziora, torfowiska, bagna i lasy tej okolicy są również siedliskiem różnych gatunków ptactwa wodnego oraz innych zwierząt. Ciąg jezior doliny Rurzycy położony jest na terenie gmin: Jastrowie i Wałcz; między miejscowościami Budy i Czechyń.

Na lewym brzegu jeziora Krąpsko Średnie znajduje się pomnik upamiętniający wędrówkę tym szlakiem naszego św. pamięci papieża Jana Pawła II. Tutaj kardynał Wojtyła przebywał w 1978 roku na urlopie. Ten betonowy pomnik jego krakowscy przyjaciele w 1979 roku. Nad brzegiem jeziora odbywają się Msze św. mi.in w rocznice śmierci papieża.2003 roku na drzewie zawieszono jubileuszowy dębowy krzyż z wyrzeźbionymi wiosłami i głową Chrystusa. Szlak kajakowy po Rurzycy jest imieniem Jana Pawła II .


Rzeka Płytnica

plytnica4rgRzeka Płytnica jest prawym dopływem Gwdy . Długość rzeki 59 km. Żródła jej znajdują się w pobliżu osady Łabędź, górnym biegu przepływa przez siedem malowniczych jezior, ułożonych południkowo, są to w kolejności: Kopiel, bez nazwy, Dzicze, Rymierowo (Rymierzewo), Przelęg i Kniewo. W jej środkowym biegu, pomiędzy jeziorem Kniewo a wsią Sypniewo płynie w przeważającej części przez lasy, towarzyszą one Płatnicy już do jej ujścia do Gwdy, do której wpada 1km na południe od wsi Płytnica . Zasila ja wiele strumieni i mniejszych rzeczek.

Na opisywanym odcinku tę piaszczystą rzeczkę można właściwie nazwać strumieniem. Gdzieniegdzie czerwieni się od darniowej rudy, ale jest czysta i przezroczysta. Jest płytka ale w dołkach ma nawet do 2 m głębokości. Zarybiana była pstrągiem potokowym zarówno przez PZW, jak i na dziko przez wędkarzy. I kropkowańce utrzymały się tutaj, choć nie jest ich zbyt wiele. Na nic innego poza potokowcem liczyć tu nie można, choć zdarza się raz na jakiś czas wszędobylski okoń lub zabłąkany szczupaczek.

Płytnica w okolicach Prądów jest wymarzonym łowiskiem dla samotnego spinningisty. Najważniejsze i najprzyjemniejsze w takich wyprawach jest punktowe, precyzyjne, bardzo staranne obławianie każdego dołka, rynienki wzdłuż korzeni, zakrętu, końca mielizny. Są i inne przyjemności: wypuszczanie pływającego woblera z uwzględnieniem wszystkich prądów, wsteczek, zawirowań, tak aby wprowadzić go pod wodę w miejscu, które sugeruje, że oto gdzieś na ciemnym dnie czai się półmetrowy potokowiec.

Potokowiec tej wielkości nie występuje tutaj nagminnie, jednak wymiarowe trafiają się często. Mimo że to mała rzeczka. Rzeki Płytnicy nie można jednoznacznie zaliczyć do szlaków bardzo malowniczych, choć niewątpliwie posiada takie odcinki. Jest rzeką miejscami trudną i uciążliwą. Polecam ją tylko zapaleńcom szukającym przygód w pokonywaniu trudności.

Reklamy